Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Адміністративна відповідальність. Поняття та види адміністративних стягнень.

Адміністративна відповідальність – це такий вид юридичної відповідальності, який наступає за адміністративне правопорушення, передбачене КУпАП і іншими нормативними актами, це міра державного примусу, яка виражається в позбавленні певних соціальних благ правопорушника за адміністративний проступок.

Відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення 16 років і є осудними. При призначенні покарання встановлюються пом’якшуючі та обтяжуючі обставини ( ст.ст. 34, 35 КУпАП ).

У ст. 24.1  КУпАП зазначаються особливості відповідальності неповнолітніх віком від 16 до 18 років, – це:

1. зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;

2. застереження;

3. догана або сувора догана;

4. передача неповнолітнього під нагляд батькам або іншим особам, що їх замінюють, педагогічному, або трудовому колективу.

У разі вчинення такими особами порушень, передбаченими статтями 173 (дрібне хуліганство), 174 ( стрільба з вогнепальної, пневматичної зброї), 44 ( незаконне пересилання та збут наркотичних засобів) та іншими, відповідальність настає на загальних підставах.

Адміністративне стягнення – це захід відповідальності, що застосовується з метою виховання особи, яка скоїла адміністративний проступок, а також попередження скоєння нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

За вчинення правопорушень можуть застосовуватись такі види адміністративних стягнень:

 1. попередження;
 2. штраф;
 3. оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення правопорушення ( кошти від реалізації вилученого предмета повертають власнику );
 4. конфіскація предмета ( кошти від реалізації предмета надходять в дохід держави);
 5. позбавлення спеціального права ( права керувати транспортним засобом, полювання);
 6. виправні роботи на строк до 2 – х місяців, з відбуванням за місцем основної роботи та відрахуванням 20% заробітку в дохід держави;
 7. адміністративний арешт строком на 15 діб.

Адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше як через 2 місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні – через 2 місяці після його виявлення.

Адміністративні стягнення можуть накладатися виконавчими комітетами місцевих рад народних депутатів, суддями, держадміністраціями, органами внутрішніх справ, органами державних інспекцій, органами пожежного нагляду, залізничного транспорту, правовими та технічними інспекторами праці, митними органами, санепідемстанціями. Обов’язково складається протокол про адміністративне правопорушення.

Питання для самоконтролю:

 1. Що таке державне управління ?
 2. Які відносини регулює адміністративне право?
 3. Назвіть джерела адміністративного права.
 4. Що таке державна служба та які особливості прийняття на роботу  та праці державних службовців?
 5. Дайте визначення адміністративного проступку.
 6. З якого віку наступає адміністративна відповідальність?
 7. Назвіть особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх.
 8. Які види адміністративних стягнень ви знаєте?
 1. Визначте органи, які накладають стягнення за адміністративні правопорушення.
загрузка...