Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Індивідуальні та колективні трудові спори

Індивідуальні трудові спори – це непорозуміння між працівником і власником, що виникли в трудових правовідносинах.

Є два органи які можуть розглядати індивідуальні трудові спори:

1)    комісії з трудових спорів (КТС)

2)    районні (міські) суди.

КТС обираються загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства з кількістю працюючих не менше як 15 осіб.

Відповідно  до КЗпП у районних (міських) судах розглядаються трудові спори за заявами:

1)    працівника чи власника, що незгодні з КТС;

2)    прокурора, який вважає, що рішення КТС протизаконне;

3)    де немає КТС;

4)    працівника, про поновлення на роботі;

5)    молодих спеціалістів, які направленні на роботи;

6)    вагітних жінок та інших.

В суд звертаються в тримісячний строк від дня, коли працівник дізнався чи повинен був дізнатись про порушення свого права.

Колективні трудові спори – це спори між найманими працівниками, трудовим колективом (профспілкою) і власником, з питань установлення нових чи зміни чинних соціально – економічних умов праці та виробничого побуту; укладення нового або зміни чинного колективного договору; виконання колективного договору або окремих його положень; невиконання умов законодавства про працю.

Колективні спори вирішуються веденням переговорів з використанням спеціальних процедур і засобів. Якщо згоди не досягнуто, – формується спеціальна комісія для вироблення практичних рекомендацій щодо сутності спору і проводяться консультації. (Примирювальна комісія). Спір розглядається протягом 5-ти, 10-ти чи 15-ти днів.

Якщо сторони конфлікту незадоволені, утворюється

трудовий арбітраж – орган, що складається із залучених сторонами спеціалістів, експертів, інших осіб. Трудовий арбітраж рішення ухвалює протягом 10 днів з часу його утворення або 20 днів.

Трудовий колектив має право організувати і проводити страйк, збори, мітинги, пікетування, демонстрації, що не заборонені законом.

загрузка...