Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Класифікація кормів, їх характеристика. Підготовка до згодовування

Класифікація кормів, їх характеристика. Підготовка до згодовування.

Класифікація кормів – це групування їх за походженням, вмістом енергії й клітковини в одиниці маси корму, за фізичним станом та ін.

За походженням корми поділяють на:

–         рослинні;

–          тваринні;

–         комбікорми;

–         мінеральні, синтетичні препарати, біологічно активні добавки, харчові відходи.

Рослинні:

- зелені корми(трава природних пасовищ, лук і посівів);

– грубі(сіно, солома, полова);

– соковиті (силос, сінаж, коренебульбоплоди);

– зернові (зерно злакових, бобових).

Корми тваринного походження:

– молоко, сироватка;

– м’ясне борошно, м’ясо-кісткове і рибне борошно.

Відходи технічного виробництва:

– борошномельного (висівки, зернова січка і борошняний пил);

– масло екстракційного (макуха і шрот);

– крохмального (картопляна і кукурудзяна м’язга);

– спиртового (картопляна, хлібна м’язга);

– цукрового (жом і меляса).

Комбікорми.

Мінеральні корми (сіль кухонна, крейда).

Протеїнові замінники.

Вітамінні препарати.

Зелені корми

У зеленому кормі міститься 60-80 % води. В сухій речовині зеленого корму 20-25 % протеїну. Його охоче поїдають і добре перетравлюють усі с/г тварини. За добу доросла ВРХ з’їдає до 70 кг зеленого корму, коні – 50, свині – 12. тривалість годівлі зеленим кормом приблизно 6 міс.

Грубі корми це об’ємисті корми, в сухій речовині яких міститься понад 19 % клітковини. Для жуйних тварин грубі корми є основним джерелом утворення тепла в організмі.

До грубих кормів належить сіно, солома, полова, трав’яне борошно. Сіно висушують до вологості 15-17 % і нижче. Залежно від факторів сіно містить 6,5-20 % протеїну. За поживністю 1кг сіна дорівнює 0,4-0,5 кормових одиниць і 40-130г ППР.

Трав’яне борошно – білковий та вітамінний грубий корм для тварин. Виготовляють його штучним висушуванням подрібненої свіжо скошеної або прив’яленої до вологості 10-12 % трави. В 1кг свіжо виготовленого трав’яного борошна міститься 0,7-0,8 корм. од., 80-100г перетравного протеїну, 250-300мг каротину.

Особливо потрібне трав’яне борошно для свиней і птиці, оскільки підвищує біологічну цінність раціону, знижує потребу у вітамінах.

Солома. Поживна цінність соломи залежить від виду і сорту рослин, агротехніки вирощування. Внаслідок низької поживності солому використовують як корм, який надає кормовим раціонам належного об’єму, і для підтримання  балансів травлення.

Готують солому: подрібнення, змочування, здобрювання, запарювання. Солому подрібнюють на січку.

Соковиті корми – це рослинні корми з високим вмістом води (65-92%), які мають невисоку загальну поживність (10,1-0,35 корм. од. в 1кг корму). Соковиті корми бідні на протеїн, але багаті на вітаміни.

З групи соковитих кормів значний процент 40-45 % (за поживністю) в годівлі тварин має силос. Цукрові буряки 1кг – 0,26 корм. од. і 12г ППР. Кормові буряки 0,12 к. од. і 10г ППР.

Згодовують дійним коровам до 20-25кг буряків. Картопля 1кг – 0,14 корм. од., 9г ППР. Коровам на добу – 3-4кг моркви, свиням – 2-1кг.

Зернові корми – це насіння злакових, бобових та олійних культур. У зерні міститься протеїну 8-12 %, жиру 2-3 %, крохмалю 60-70 %. Зерно багате на вітаміни групи В і вітамін С. Серед зернових злакових найціннішою культурою є кукурудза, яка характеризується високим вмістом вуглеводів. Поживність кукурудзи – 1,2-1,3 корм. од., 69-72г ППР.

Молоко. До складу молока входить вода (83-90%), жир (1-6 %), білки (2-6 %), молочний цукор (3,4-6,0 %).

Молозиво – секрет молочної залози перших днів лактації тварин. Поживність 1кг молозива 0,44 корм. од., 49г ППР. Телятам слід згодовувати молозива 6-8 кг на добу.

ВРХ потребує більш, ніж 80 поживних та біологічно активних речовин, серед яких білки, цукри, жири, вітаміни. Тому щоб забезпечити тварину цими елементами потрібна нормована годівля.

Основна термінологія:

Нормована годівля – це  потреба організму в  енергії, поживних і біологічно активних речовинах, зумовлена живою масою, продуктивністю, фізіологічним станом, господарським використанням та особливостями утримання.

Раціон – це набір і кількість кормів, які споживає тварина за певний проміжок часу (доба, місяць, сезон, рік). Якщо раціон повністю і всебічно задовольняє потребу організму в необхідних поживних речовинах, то він називається збалансованим. Раціон складається із доброякісних кормів. В нього повинні входити різноманітні корми. Кормова норма – це кількість поживних речовин ( корм. од., протеїну, клітковини, жиру, цукру…) на добу, які необхідні тварині для підтримання життєдіяльності та одержання від неї запланованої продукції високої якості.

Головний кількісний показник кормових норм – потреба тварин у кормових одиницях.. для забезпечення життєвих функцій та продуктивності дорослої корови на кожні 100кг живої ваги потрібно по 1 корм. од. і близько 65г протеїну на добу.

Кормова одиниця (к.од) - одиниця виміру загальної поживності кормів.

Структура раціону –  це співвідношення  окремих г7руп кормів у ньому за вмістом енергії, виражене у відсотках до загальної його поживності.

Типи годівлі:

–         концентрований;

–         напівконцентрований;

–         мало концентрований;

–         об’ємистий.

Щоб скласти раціон треба знати:

  • норму годівлі тварин, для якої складають раціон. Потрібні також дані про тварину, за якими визначають норму її годівлі, і норми годівлі, подані у спеціальній (додатковій) літературі;
  • які корми і в якій кількості можна згодовувати тварині, для якої складається раціон;
  • поживність кормів;
  • раціони складають для кожної групи з розрахунку на одну тварину.

Контрольні запитання

  1. Що таке поживність корму?
  2. Від чого залежить хімічний склад кормів?
  3. Що таке вівсяна кормова одиниця?
  4. На які групи поділяються корми?
загрузка...