Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Класифікація зернозбиральних машин. Технологія збирання зернових культур.

Способи збирання зернових культур:

1.  Однофазний.

2.  Двофазний.

3. Трьохфазний.

Однофазний (пряме комбайнування) – це такий спосіб у якому хліба скошують, обмолочують і збирають у бункер, солому укладають на полі. Всі ці операції виконують в єдиному безперервному потоці однією машиною.

Двофазний (роздільний) – хліба скошують у стадії воскової стиглості рядковими або валковими жатками у валки, з яких вони дозрівають і підсихають, після чого їх підбирають і обмолочують комбайном з підбирачем.

Різниця між цими способами така:

–  збирання прямим комбайнуванням проводять при повній стиглості хлібів, а роздільне збирання ведуть за два проходи збирального агрегату по одному і тому самому полю. Якщо  пряме (однофазне) комбайнування застосувати, коли ще не все зерно достигло, то поряд із стиглим збиратимуть і недостиглий хліб, і в комбайни надійде хлібна маса підвищеної вологості (в тому числі зелені бур’яни).Внаслідок цього комбайни працюватимуть непродуктивно, з дуже великим затратами, крім того неминучі великі витрати коштів і затрати праці на наступну післязбиральну обробку зерна (очищення, сушіння). В цьому основний недолік комбайнування.

При роздільному комбайнування збирання починають на 5-10 днів раните, ніж при прямому. Завдяки цьому створюються більш сприятливі умови для скошуванні хлібів, що веде до різкого скороченню втрат зерна і збільшення його збору. Хліб, своєчасно скошений і правильно укладений у валки, дозріває і підсихає швидше, ніж на корені, а разом з цим підсихають у валках і бур’яни. Так робота комбайна значно полегшується, і зерно виходить чистішим, сухішим. Сухішими збирають також солому й полову, що дуже важливо для тривалого їх зберігання.

Незважаючи на те, що при роздільному збиранні доводиться витрачати дещо більше коштів і праці, економічна ефективність цього способу вища, ніж способу прямого комбайнування. Додаткові затрати при цьому комбайнуванні окупаються за рахунок збільшеного збору зерна (в середньому від 1 до 4 ц/га) та зменшення затрат праці і коштів на післязбиральну обробку.

Густота стеблостою на ділянках, призначених для роздільного збирання врожаю, має бути не менш ніж 250-300 рослин па 1 м, а висота не менш ніж 60-80 см. Висота стерні має бути в межах 12-25 см. Для кращої роботи підбирача стебла мають розміщуватись приблизно під кутом 10=25° до напрямку валка. Для різних районів товщина валка = 15-25 см, а ширина ‘ 1,4-1,6 см. Жатка має забезпечувати формування валка масою не менш ніж 1,5 кг на 1 м його довжини. Втрати зерна після проходження жатки не повинні перевищувати 0,5% на збиранні полеглих. При підбиранні валків втрати зерна не повинні перевищувати 1 %. Чистота зерна в бункері не мекш ніж 96%.

Прямим комбайнуванням збирають зернові культури з підсіванням багаторічних трав, а також зріджені хліба, якщо неможливо сформувати жаткою валок масок) понад 1,4 кг на 1 м його довжини. Чистота зерна в бункері має бути не меншою за 95%. За жаткою комбайна допускається до 1% для полеглих. Подрібнення насінного зерна має бути не вище ніж 1%, продовольчого 2%, зернобобових і круп’яних культур 3%, рису 5%.

Технологія збирання зернових культур передбачає кілька послідовних операцій:

1.  Зрізування стебел, обмолочування їх.

2.  Відокремлення зерна від домішок.

*   -Довжина                                           1 500 мм

*   – Пропускна здатність                        9 кг/с

*   – Продуктивність                                 не менш ніж 12 т/год

*   – Місткість бункера                             6.7 м

*   – Транспортна швидкість                  до 30 км/год

*   – Потужність двигуна                         187(250) кВт

*    -Маса                                                   12000кг

Самохідний зернозбиральний комбайн призначений для збирання зернових колосових культур прямим та роздільним комбайнуванням. При використанні спеціальних жаток комбайн може ефективно використовується для збирання кукурудзи, сої, соняшника, зернобобових, круп’яних та інших культур.

КЗС – 9-1 “Славутіч” складається з:

– Кабіно-бункер-двигуна

– Молотильно-сепараторного пристрою підвищеної сепараторної можливості та низької енергоємності

– Двигуна з гідростатичною трансмісією та шинами високої прохідності низького удільного тиску

– Бункера з високопродуктивним відвантажувальним пристроєм

– Електронна система настройки, діагностування та контроль за ходом процесу

– Комфортна кабіна з кондиціонером та інше

Схема обробки незернової частини врожаю

1. Укладка в валок

2.  Збір в накопичувач

3.  Подрібнення та розкидання по полю

4. Подрібнення та збір в віз

Технологічний процес зернозбирального комбайна відбувається таким чином:

Подільники комбайна відокремлюють смугу хліба, потім планки мотовила підводять стебла до різального апарату, зрізані стебла передаються на шнек. Витки шнека переміщають стебла до центру жатки, де їх підхоплюють пальці і переміщають до центрального конвеєра, який подає масу до приймального бітера. Приймальний бітер спрямовує хлібну масу у молотильний апарат для обмолочування.

Зерно просипається крізь просіви верхнього решета і подається на нижнє решето скатній дошці надходячи у жолоб подається зерновим елеваторам у бункер. Після наповнення бункера комбайнер включає вивантажувальний шнек і зерно вивантажується в кузов автомобіля.

Залежно від призначення всі зернозбиральні машини можна поділити на такі групи:

1. Комбайни для скошування й обмолочування хлібної маси.

2 Жатки для скошування хлібної маси й утворення валків.

3.  Комбайни з підбирачем для підбирання й обмолочування валків.

4.  Машини  для  збирання,   транспортування  і  скиртування  соломистих продуктів  тобто (підбирачі-скошувачі, преси-підбирачі, подрібнювачі і інші).

5.  Пристрої до комбайнів для збирання соняшнику, проса, гречки та інших с/г культур.

6.  Машини для після збиральної обробки зерна (зерносушарку, очисно-сортувальні машини тощо).

Валкові жатки призначенні для скошування хлібної маси й укладання її у валки. Жатки можуть бути: причинні, начепні та залежно від розміщення різального апарату – фронтальні й бічні. Залежно від кількості й способу утворення валок жатки можуть бути:

* одноваликові

* двоваликові

* комбіновані

Валикові жатки і жатки комбайнів поділяють на:

*- комбіновані

*- некомбіновані

Жатка валкова начіпна ЖВН – 6А складається з:

1.  Платформа

2.  Транспортер

3.  Різальний апарат

4.  Мотовило

5.  Приводний механізм

6.  Гідросистема

7.  Механізм навішування жатки

загрузка...