Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Оцінка кормів за якістю і поживністю

Поживність корму – це його властивість задовольняти природні потреби організму в живленні у відповідних умовах. Чим більше корм або кормовий раціон задовольняє потреби тваринного організму, тим вища його поживність.

У практиці годівлі тварин велике значення має правильна оцінка поживності кормів. Без оцінки поживності не можна нормувати годівлю, складати раціони і налагодити виробництво кормів належної якості.

Хімічний склад кормів — найважливіший первинний показник поживності (див. схему)

Хімічний склад кормів – важливий первинний показник поживності.

Вода є складовою частиною рослин і тіла тварин, відіграє важливу роль у процесі обміну. Води в кормах міститься від 5 до 95 %. Чим більше в кормі води, тим нижча його поживність.

Суху речовину корму визначають як різницю між масами зразка корму до і після висушування. У сухій речовині розрізняють мінеральну і органічну частини. Мінеральна частина містить макро- і мікроелементи.

Мікроелементи:

Кальцій – становить основу кісткової тканини. Регулює роботу серця, нервової системи…

Фосфор – основна кількість в кістках, він входить до складу нуклеїнових кислот, багатьох ферментів… Обмін кальцію і фосфору в організмі тварин тісно пов’язаний між собою. Тому у раціоні жуйних оптимальне співвідношення кальцію і фосфору 1,5 – 2:1; свиней – 1,2 – 1,6:1, коней 1:1; птиці в період яйцекладки – 3,2 – 3,5:1.

При нестачі кальцію і фосфору в раціонах або порушенні їхнього співвідношення молодняк хворіє на рахіт. Птиця несе яйця без шкаралупи.

Магній (входить до складу кісток 70 %).

Натрій, калій знаходиться в м’яких тканинах.

Хлор міститься в соляній кислоті шлункового соку. Нестача його в раціоні поповнюється за рахунок кухонної солі.

До мікроелементів належать залізо, мідь, кобальт, цинк, йод та інші.

Органічні речовини.

До цієї групи належать азотисті речовини корму (сирий протеїн), сирий жир, вуглеводи та біологічно активні речовини – вітаміни.

Сирий протеїн містить білки і небілкові азотисті сполуки – аміди. Його визначають за кількістю азоту, який є в кормі.

Вуглеводи – це основне джерело енергії в організмі тварин.

Критерієм оцінки повноцінності годівлі тварин є рівень їхньої продуктивності, витрат корму на одиницю продукції, відтворні функції, стан здоров’я та ін. Оптимальні величини зазначених показників можна досягти лише при всебічному забезпеченні потреби тварин у поживних речовинах.

У практичних умовах цього досягають завдяки введенню в раціони різних кормових засобів із неоднаковими поживними якостями. У такому разі нестача деяких поживних речовин в одному кормі поповнюється за рахунок іншого або спеціальними кормовими добавками.

Загальна поживність корму – це сумарна корисна дія його поживних речовин на продуктивність тварин. Її оцінюють за кормовою одиницею.

загрузка...