Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Пакування та зберігання олії

Олії випускають фасованими і нефасованими. Соняшникову рафіновану дезодоровану, кукурудзяну дезодоровану, арахісову- тільки у фасованому вигляді.

Соняшникову олію фасують у скляні  та з полімерних матеріалів пляшки.

Рослинну олію після одержання зберігають у бочках, резервуарах великої місткості покритих зовні променевідштовхуючими фарбами або емалями для зменшення впливу сонячної радіації. Оптимальна температура зберігання 4-6°С, відносна вологість повітря (ВВП) не більше 85%. Резервуари захищені теплоізоляційними матеріалами, що дозволяє підтримувати стабільну температуру під час всього періоду зберігання.

При зберіганні у звичайних (без теплоізоляції) металевих резервуарах під дією зовнішніх температур спостерігається  „дихання”, що негативно впливає на якість олії, утворюється конденсат у верхній частині резервуара над поверхнею олії, розшарування температурного поля в товщі олії. При зберіганні олії в наземних металевих резервуарах температура повітря над поверхнею олії перевищує зовнішню , особливо влітку, на 10 – 15 °С, що пояснюється великою теплоємністю олії, яка акумулює тепло від сонячної радіації, а також відсутністю активної циркуляції повітря всередині резервуара. Таким чином протягом 7 – 8 місяців олія зберігається при позитивній температурі навколишнього середовища. При цьому внаслідок різниці температур зовні та всередині резервуара вологість повітря в резервуарі над поверхнею олії підвищується. Конденсат у вигляді найдрібніших частинок води потрапляє в олію і проходячи через її товщу, бо має більшу густину ніж олія, разом з іншими компонентами осідає на дно резервуара.

Залежно від частоти „дихання” резервуара в процесі зберігання олії утворюються умови за яких окислювальні процеси активізуються. При тривалому зберіганні олії у великих резервуарах , ємністю понад 500 м³, якість її знижується дуже повільно.

Відстоювання у промислових резервуарах – це тривалий природній процес, який відбувається в олії, залежно від температури олії, а також від її технологічної обробки. В процесі відстоювання утворюється осад – фуза. В холодний період цей процес протікає дуже повільно протягом 5 – 6 місяців.

При зберіганні олії у великих промислових резервуарах створюються природні умови, що сприяють стійкості олії до автоокислення.

При цьому, щоб не допустити включення складових частин фуза в систему відстояної олії і насичення її повітрям, не допустиме перемішування олії шляхом перекачування її з одного резервуара в інший.

Чим більше резервуар тим краща якість олії при тривалому зберіганні, цьому сприяють: зменшення площі контакту олії з внутрішньою поверхнею резервуара, більш рівна температура зберігання олії великої маси, менше співвідношення повітря  резервуару до маси олії. Процес окислення неможливий без контакту олії з киснем. Слід відмітити , що кисень повітря відносно гарно розчиняється в жирах, що передумовлює утворення вільних перекисних радикалів на ранніх стадіях виробництва олії.

Ідеальним вирішенням проблеми ефективного гальмування процесу авто окислення ліпідів в олії є виробництво та наступне зберігання олії в атмосфері інертних газів, але для цього потрібне спеціальне обладнання. А тому треба прагнути, щоб у резервуарах була невелика питома поверхня олії, щоб зменшити її контакт з киснем повітря і загальмувати швидкість її окислення.

У зв’язку з вище викладеним, олія не витримує тривалого зберігання у мілкій упаковці, особливо при температурі 15 – 20 °С і періодичного впливу світла.

Стійкістю до окислення при зберіганні олії у дрібній фасовці можна збільшити шляхом підбору і використання забарвленої у коричневий або темно-зелений колір тари, що дозволить подовжити тривалість зберігання у 1,5 – 2 рази порівняно зі зберіганням в тарі  з безколірним склом.

Олію , яка призначена для короткострокового зберігання і реалізації в роздрібній мережі розливають у сталеві бочки (барабани) , а щоб запобігти її контакту з металом внутрішню поверхню барабанів покривають харчовим лаком.

Гарантований термін зберігання соняшникової олії затареної в пляшки і фляги – 4 місяці; розлитої в бочки – 1,5 місяці; кукурудзяної – 4 місяці; соєвої – 1,5; бавовняної рафінованої дезорованої – 3,9 ; маслинової та арахісової 6 місяців.

загрузка...