Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Підготовка свиноматок до опоросу та його проведення

За 4 — 5 днів до опоросу свиноматок переводять у спеціальне приміщення з індивідуальними станками. Доцільно, щоб тварин обслуговував той самий оператор, який буде приймати опороси й доглядати поросят. У таких випадках свиноматки почувають себе спокійніше, а опорос перебігає легше і швидше.

Протягом останнього місяця поросності в їхній раціон для забез­печення нормалізації роботи травного каналу і запобігання запорам бажано вводити 0,5 -1,0 кг пшеничних висівок, а за 3 – 4 дні до опоросу – 10-15 г глауберової солі. За 15 днів до визначеного строку одержання приплоду кількість соковитих, зелених і грубих кормів у раціоні доводять до мінімуму, а частку концентрованих збільшують до 85 %.

Основні ознаки настання опоросу у свиноматки так:

  • За 2 – 3 дні до його початку у тварини спостерігають набрякання вим’я, збіль­шення і почервоніння сосків;
  • За добу, а іноді й раніше, із сосків при натисканні виділяється молозиво.
  • За 2 – 5 год до опоросу свиномат­ка стає неспокійною, часто лягає і встає, пробує зробити лігво, під­грібаючи передніми кінцівками підстилку під себе.

До проведення опоросу готуються заздалегідь. Так, для при­ймання приплоду треба мати чисті рушники для витирання рук, мило, м’яку мішковину для обтирання поросят, 10 %-ний розчин йоду, ножиці для перерізання пуповини (в разі необхідності її можна обірвати руками, намотавши на вказівний палець за 5 см від че­рева поросяти).

Опорос відбувається за три стадії:

  • підготовчу, виведення плода та відокремлення плаценти. В першу спостерігають ритмічні скоро­чення стінки матки, які повторюються через кожні 15 хв і тривають по 5 – 15 с. У цей період шийка матки починає розкриватися.
  • Друга характеризується просуванням плодів у шийку матки та виведен­ням їх назовні. Від початку скорочення шийки матки до виведення першого плода проходить 1 – 3, а інколи — до 10 год.
  • Протягом тре­тьої виводяться всі плоди та їх оболонки.
  • Тривалість опоросу стано­вить 1,5-5 год. Інтервал між народженням кожного поросяти — 10 – 20 хв із коливанням від 5 до 90 хв.

Новонароджене порося беруть у руки і чистою мішковиною очи­щають йому ніс, рот і вуха від слизу, який заважає нормальному диханню, потім насухо витирають усе тіло, починаючи з голови. Піс­ля цього за 5 – 6 см від черева перев’язують пуповину продезинфіко­ваною ниткою, кінці якої відрізають ножицями на відстані 1 – 2 см від перев’язаного місця.

Опорос вважають закінченим після виходу посліду, який необ­хідно разом із рештками пуповини утилізувати. Після опоросу сви­номатка потребує повного спокою. В перший день її не годують, але води дають досхочу.

Висновок:

Цінність свиней:

■ Дають по 10-12 поросят за один опорос, живою масою при народженні 1,0 – 1,3 кг;

■ Короткий період поросності – 112-118 днів;

■ Свині скоростиглі, в 6-7 місяців жива маса свині 100-120 кг, середньодобові прирости 400 – 600 г.

■ Свині у 8-9 місяців можуть запліднюватися, а в 12 – 13 місяців дають приплід.

■ Забійний вихід 75 – 85%.

■Свині всеїдні і легко пристосовуються до умов життя.

загрузка...