Середні величини
1.Понятя центральної тенденції ряду розподілу. Суть і значення середних величин.
При зоровому сприйнятті показників рядів розподілу і їх графіків переконуємося, що розмір варіант має деякі загальні закономірності, які проявляються в тому, що їх величини групуються навколо центра розподілу. За даними статистичного ряду при віддаленні від центра розподілу вгору і вниз, а при графічному зображенні при віддаленні вправо і вліво частоти постійно спадають. Тенденція значень ознаки постійно групуватися навколо центра розподілу частот, статистичною характеристикою якого є середня арифметична , називається центральною тенденцією.
Таким чином, виникає необхідність розрахунку характеристик статистичних рядів розподілу.
Найважливішою характеристикою варіаційного ряду розподілу є середня величина.
2. Види середніх величин
Статистика розрізняє два типи середніх величин: об’ємні і структурні. Математична статистика поділяє об’ємні середні величини на види: 1) середня арифметична; 2) середня геометрична; 3) середня гармонійна; 4) середня квадратична (кубічна) тощо.
3.Розрахунок середньої арифметичної звичайним способом та способом моментів
Якщо досліджувана сукупність представлена досить значною кількістю одиниць спостереження і величини ознак великі за розмірами, обчислення середньої виявляється громіздким. У таких випадках розрахунок середньої арифметичної здійснюють способом моментів, або, як його називають, відрахунком від умовного нуля (від умовного початку). Цим способом обчислення досягається перехід ‘від ряду великих чисел до ряду значно менших чисел, що зумовлює зручність обчислювальних операцій.