Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Стадії злочину. Співучасть у злочині

Стадії злочину – це певні етапи його здійснення, які істотно різняться між собою ступенем реалізації злочинного наміру, характером діяння та моментом його закінчення.

Є три стадії вчинення злочину:

1. готування до злочину;

2. замах на злочин, що разом із готуванням до злочину становить незакінчений злочин;

3. закінчений злочин.

Замахом на злочин є вчинення особою з прямим умислом діяння, безпосередньо спрямованого на вчинення злочину, якщо при цьому злочину не було доведено до кінця з причин, що не залежали від її волі (ст.15 ККУ).

Співучастю у злочині визначається умисна спільна участь кількох осіб (суб’єктів) злочину у вчиненні умисного злочину (ст.26 ККУ). При співучасті об’єднуються кілька осіб і вчиняють злочин спільно і навмисно.

Види співучасників:

1. Виконавцем вважається особа, яка безпосередньо або шляхом використання інших осіб, що не є суб’єктами злочину, вчинила конкретний злочин.

2. Організатором – вважається особа, яка організувала вчинення злочину або керувала його підготовкою чи вчинення, або створила організовану групу чи злочинну організацію, або керувала ними.

3. Підбурювачем вважається особа, яка схилила іншого співучасника до вчинення злочину. Способи підбурювання можуть бути різні (умовляння, підкуп, погрози, примус, вказівки, наказ), але їх об’єднує те, що в результаті інших співучасників виникає бажання, рішучість вчинити злочин.

4. Пособником вважається особа, яка порадами, вказівками, наданням засобів та знарядь або усуненням перешкод сприяла вчиненню злочину іншими співучасниками, або переховує злочинця, знаряддя злочину і ін..

Є проста і складна форма співучасті.

Вчинення злочинів різними злочинними групами:

1. групою осіб – якщо злочин вчинено спільно кількома виконавцями без попередньої змови.

2. групою осіб за попередньою змовою – вчинено кількома особами, що заздалегідь домовились про його вчинення.

3. організованою групою – коли в готуванні та вчиненні злочину брали участь три і більше осіб, які раніше зорганізувались у стійке об’єднання саме для вчинення злочину.

4. злочинною організацією – якщо злочин вчинено стійким ієрархічним об’єднанням кількох осіб, вчиняють особливо тяжкі і тяжкі злочини.

Учасники злочинних організацій можуть добровільно відмовитись від вчинення злочину.

Добровільною відмовою вважається остаточне припинення особою за своєю волею готування до злочину або замаху на злочин, якщо при цьому вона усвідомлювала можливість доведення злочину до кінця.(ст. 17). При закінченому злочині добровільної відмови бути не може. Не слід плутати невдалу спробу вчинення злочину і відмови від повторення посягання.

загрузка...