Пошук
загрузка...
Книги
Счетчик

Загальна характеристика зернових культур

Загальна характеристика зернових культур.

Озима пшениця – холодостійка культура. Добре загартовані рослини витримують взимку зниження температури в зоні вузла кущення до мінус 17-18ºС. Вимоглива до ґрунтів, вологи, вибаглива до світла. Добре вдається на окультурених структурних грунтах середнього механічного складу. Кращими є чорноземні, каштанові та сірі лісові грунти.

Озиме жито вважається видом зернових для легких ґрунтів. У нього добре розвинена коренева система, яка проникає на глибину 1.5-2 м. і здатна засвоювати фосфор і калій з важкорозчинних сполук. Жито менш чутливе до кислотності грунту. Тому його можна вирощувати на малопридатних для пшениці піщаних підзолистих ґрунтах. Але кращими є родючі структурні чорноземи і сірі лісові ґрунти середнього та легкого суглинкового механічного складу. Погано росте на важких заболочених, засолених ґрунтах. Воно більш холодостійке, ніж інші озимі хліба. Витримує зниження температури на рівні вузла кущення до мінус 19-21ºС. Жито – типова перехреснозапильна рослина довгого світлового дня. Транспіраційний коефіцієнт – 340-450.

Тритикале – штучно виведена рослина шляхом схрещування пшениці (м’якої і твердої) та жита. Тому багато морфологічних ознак і біологічних властивостей у нього є проміжними між пшеницею і житом.

Озимий ячмінь менш вимогливий до ґрунтів ніж озима пшениця, проте його вирощування значно лімітується кліматичними умовами – найменш  морозо-  і зимостійкий серед хлібних озимих культур. Він поширений в регіонах з теплими зимами. Північна межа вирощування озимого ячменю в Україні проходить через Львівську, Тернопільську, Вінницьку, Луганську області. Він пошкоджується навіть при температурах мінус 12–13º С.  Самозапильна культура.

загрузка...